0
0

کاربرد whose و طرح سوال در زبان انگلیسی

19549 بازدید

طرح سوال با Whose

در بخش های اخیر، ساختار جملات با کلمات پرسشی مختلف بیان شد که بسیار به یکدیگر شباهت دارند. در همه این جملات، محل قرار گرفتن کلمه پرسشی، ابتدای جمله‌ است و در ادامه فرم پرسشی جمله، به صورتی که در آن فعل و فاعل جابه جا شده است، بیان می شود.

در ساخت جمله پرسشی با استفاده از کلمه پرسشی whose هم به همین صورت عمل می شود. تنها ویژگی متفاوت این کلمه پرسشی، قرار گرفتن اسم بعد از آن است. این اسم همان شئی است که درباره مالکیت آن سوال طرح می شود. به عنوان مثال، سوال «مالک این کتاب چه کسی است؟» به صورت زیر مطرح می شود:

?Whose book is this

پاسخ این سوال به این صورت خواهد بود:

این کتاب من است.‌ .This is my book

Whose bag is that? That is Jane’s bag

همانند سایر جملات سؤالیِ دارای کلمه پرسشی، پاسخ بدون بله و خیر است و به صورت دقیق پاسخ داده می شود.

 

اسم خاص و عام

در زبان انگلیسی، اسم ها در یک تقسیم بندی به دو دسته اسم خاص و عام تقسیم می شوند. اسم خاص از جمله اسم افراد همانند علی، Zahra یا Joan و یا اسم شهرها، کشورها و مناطق خاص است که proper nouns نامیده می شوند.

اسم‌های عمومی و مشترک که بین مثال‌های مختلف می تواند به صورت مشترک مورد استفاده قرار گیرد، common nouns نامیده می شود. به عنوان مثال؛ میز، صندلی و دیوار.

باید توجه داشت که در جمله پرسشی با کلمه whose، اسم بعد از این کلمه پرسشی فقط می تواند اسم عام یا common nouns باشد. از این رو برای پرسیدن سوال “John پسر چه کسی است؟” نمی‌توان گفت:

?Whose John is he

برای این سوال، جمله پرسشی صحیح به صورت زیر خواهد بود:

?Whose son is he

همانطور که مشاهده می شود بعد از کلمه پرسشی از اسم معمولی son استفاده شده است‌. پاسخ نیز به این صورت خواهد بود:

He is Jack’s son.

نکته ای که در این جمله باید مورد توجه قرار گیرد، خلاصه شدن آن به شکل زیر است که در کتاب نیز بدین صورت بیان شده است:

.He is Jack’s

باید توجه داشت که در این شکل خلاصه شده، Jack’s یک ضمیر ملکی(possessive pronouns) است که به صورت کامل همانند صفت ملکی یا possessive adjective آن می باشد. همانطور که مشخص است علت این شکل خلاصه کردن و استفاده از ضمیر ملکی به جای صفت ملکی و موصوف آن، روشن بودن اسم son برای طرفین است.

بر این اساس برای خلاصه کردن جمله He is my son، نمی توان با حذف son، جمله را به این صورت بیان کرد: ‌He is my. زیرا my صفت ملکی است و در زبان انگلیسی صفت ملکی هیچگاه بدون موصوف مورد استفاده قرار نمی گیرد.

برای خلاصه کردن این جمله با استفاده از ضمیر ملکی به جای صفت ملکی و اسم موصوف بعد از آن، می توان جمله را به این صورت بیان کرد:

.He is mine

در این شکل پاسخ به جای بیان «او پسر من است.» با حذف son و استفاده از ضمیر ملکی متناظر با my، پاسخ به صورت «او مال من است.» بیان شده است.

درباره ضمیرهای ملکی در بخش های آینده به صورت کامل بحث خواهد شد.

در این بخش کلمه پرسشی whose معرفی شد و نحوه کاربرد آن و روش پاسخ دادن به سؤالاتی که با این کلمه پرسشی مطرح می شوند، بیان شد. همچنین مطلب کوتاهی پیرامون ضمیرهای ملکی ارایه شد.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://ravanzaban.ir/?p=1059
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
روان زبان
روان زبان جایی است که به شما کمک می‌کند تا در مهارت مکالمه حرفی برای گفتن داشته باشید. تولید این حجم از آموزش‌های رایگان و نگه‌داری از وبسایت هزینه‌های زیادی را بر ما تحمیل می‌کند. چنانچه سایت را ما پسندیدید می‌توانید با معرفی به دوستان و یا حمایت مالی از ما پشتیبانی کنید.
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کاربرد whose و طرح سوال در زبان انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.